گوگل واقعا می دونه که شما کجایید؟ تقریبا برای نیمی از شما، پاسخ منفی است
تبلیغ دهندگان در موتورهای جستجو برای تبلیغات در گوگل در منطقه هدف جغرافیایی به گوگل تکیه می کنند. اما آیا داده های جغرافیایی گوگل دقیق است؟ استیو کامرون نتایج یک نظرسنجی طراحی شده برای پاسخ به این پرسش را گزارش می دهد.
اوایل امسال، من در جریان داستان یک گروه از بازاریابان حرفه ای بودم که درباره مفهوم تنظیمات جغرافیایی تبلیغات در گوگل با هم بحث می کردند.
اساس آنچه درباره هدفگذاری جغرافیایی فرض می کنیم توانایی گوگل، برای مکان یابی درست کاربر است. اگر به دنبال تبلیغات برای مردم شهر نیویورک باشیم، پس (بدیهی است) که نیاز داریم که افرادی را که گوگل در شهر نیویورک شناسایی می کند هدف قرار دهیم. به همین منوال هم، باید مطمئن شویم که افرادی که در شهر نیویورک نیستند را هدف قرار نمی دهیم.
جمله دوم ممکن است یک جمله اضافی و بی فایده به نظر برسد، اما واقعا نیست، زیرا آنچه ما متوجه شده ایم، دو خطایی است که به نظر می رسد گوگل ایجاد می کند. اولین اشتباه درست است، یعنی فردی که گوگل به عنوان نیویورکی می شناسد، اما در واقع نیویورکی نیست. دوم اشتباه نادرست، کسی که در نیویورک است، اما گوگل آن را در جایی دیگر شناسایی کرده است.
گوگل چقدر دقیق است ؟
برای آزمون توانایی مکان یابی جغرافیایی گوگل، ما از مردم سراسر جهان خواستیم تا بررسی کنند که گوگل چقدر در تعیین محل آنها دقیق بوده است.
ما از شرکت کنندگان خواستیم تا وارد گوگل آنالیز شوند و سپس با استفاده از ابزار گزارش دهی زمان واقعی بازدید خود بررسی کنند وقتی که از کامپیوتر و تلفن همراه استفاده می کنند، ما از آنها خواستیم تا اطمینان حاصل کنند که از طریق وای-فای متصل نیستند، بلکه از مکان یاب جغرافیایی داخلی تلفن همراه خود استفاده می کنند.
در مجموع، 149 نفر به این بررسی پاسخ دادند که حدود نیمی از آنها در ایالات متحده بودند. در حالی که حجم نمونه ممکن است از لحاظ آماری برای نتیجه گیری کلی و معنی دار کافی نباشد، با این حال نتایج جالب بودند. یافته اصلی این بود که به نظر می رسد دقت مکان یابی گوگل در کامپیوتر رومیزی (d) بسیار بهتر از تلفن همراه (M) بود.
تصویر زیر میانگین خطا بر حسب مایل را برای همه پاسخ دهندگان به تصویر می کشد:
میانگین خطا بر حسب مایل، برای کامپیوتر در مقابل تلفن همراه (همه پاسخ دهندگان)

داده های پرت زیادی از کشورهای مختلف داشتیم که به نظر می رسید دقت مکان یابی جغرافیایی آنها کمتر بود. بنابراین ما به داده های آمریکا نگاهی می اندازیم:


میانگین خطا بر حسب مایل، برای کامپیوتر در برابر تلفن همراه (ایالات متحده)
و برای بریتانیا:

میانگین خطا، بر حسب مایل، برای کامپیوتر در مقابل تلفن همراه (بریتانیا)

قبل از اینکه بعضی از شما در انگلستان برای داده های درست تر به خود ببالید، اندازه های نسبی این دو کشور به یاد داشته باشید.
تقریبا در تمام موارد، داده های گوگل بوسیله کامپیوتر به مراتب از داده های گوگل بوسیله تلفن همراه دقیق تر بود، هر چند داده ها برای اروپا کمی بیشتر درست بود.

میانگین خطا، بر حسب مایل، برای کامپیوتر در مقابل تلفن همراه (اروپا)

برخی افرادی متوجه شدند که گوگل آنها را با خوشحالی بیش از 2500 مایل دورتر از محل واقعی شان نشان می دهد. یک یا دو کاربر کلا در یک کشور کاملا متفاوت شناسایی شده بودند، کاربری در جزیره اسپانیایی ایبیزا توسط گوگل با اطمینان در رم شناسایی شد و کاربر دیگری که در پاکستان بود، چند هزار مایل دورتر در امارات متحده عربی مکان یابی شد.
کاربردها برای بازاریابان جستجو
بنابراین کاربردهای این موضوع برای تبلیغات در گوگل چیست؟
ابتدا ما باید به انتخاب هایی که هدف یابی جغرافیایی گوگل به ما ارائه می دهد، نگاهی بیاندازیم. در حال حاضر، هنگامی که هدف یابی جغرافیایی را انتخاب می کنیم، ما می توانیم یکی از سه انتخاب زیر را داریم:
1. افرادی که ما را جستجو می کنند و یا به منطقه جغرافیایی هدف علاقه نشان می دهند (توصیه شده ها).
2. افراد حاضر در منطقه جغرافیایی هدف.
3. افرادی که جستجو می کنند و یا به منطقه جغرافیایی هدف علاقه نشان می دهند.
اگر در حال راه اندازی یک کمپین محلی هستید که دقت منطقه جغرافیایی برای آن بسیار مهم است، به احتمال زیاد گزینه دوم را نسبت به گزینه اول به عنوان گزینه پیش فرض انتخاب می کنید.
در این مطالعه، تنها 55 درصد از کاربران به درستی با خطای صفر مکان یابی شده اند. حتی اگر ما خطای مکان یابی 25 مایل (شعاع اکثر کسب و کارهای محلی و تبلیغات در گوگل) را مجاز بدانیم، تنها 67 درصد افزایش می یابد.
این بدان معناست که ما در جستجوی نرخ اشتباه درست / نادرست بین 33 درصد و 45 درصد هستیم.
اکنون بیایید پیامدهای این دو نوع خطا در نظر بگیریم.
با اشتباه درست، گوگل تبلیغ محلی شما را به یک جستجوگر که در خارج از منطقه هدف شماست، نشان می دهد. اگر آگهی به سادگی محصول یا خدمات را بدون تعیین موقعیت مکانی ارائه دهد، جستجوگر ممکن است تنها با کلیک بر روی آگهی متوجه شود که بیش از حد دور هستید - یک کلیک هدر رفته.
اگر آگهی محل شما را نشان دهد، فرد ممکن است از کلیک منصرف شود. این به این معنی است که بودجه را خرج کرده اید، اما نرخ کلیک (زمان، نمره و رتبه کیفیت تاثیر آگهی) کاهش یافته است.
از سوی دیگر اگر فرد اشتباه نادرست باشد، بدان معنی است که تبلیغات شما برای کسی که بازار هدف شما است حتی با وجود این واقعیت که به طور خاص محصول یا خدمات شما را جستجو کرده، نشان داده نمی شود- بخش فراموش شده.
برای رسیدن به یک فرد در یک منطقه هدف، که گوگل ادعا می کند خارج از محدوده اش است کمترین کار را می توان انجام داد.
همانطور که گوگل به طور فزاینده تبلیغات کنندگان یا تبلیغ در گوگل را به تبلیغات با تلفن همراه تشویق می کند، این خبر که مکان یابی جغرافیایی تلفن همراه بدتر از کامپیوتر است، بیشتر نگران کننده می شود. البته، فردی که با یک شبکه WiFi متصل شده، تلفن همراهش مانند کامپیوتر رومیزی است، و محلش را همانند کامپیوتر رومیزی نشان می دهد. با این حال، همانطور که مردم بیشتر جستجو می کنند، این پرسش که دقیقا در حال رفتن به کجا هستند، به طور فزاینده ای مهم شده است. آنها ممکن است برای جستجو مناسب باشند اما چند صد مایل دورتر از جایی که گوگل ادعا می کند، هستند.
حرف آخر: اگر تاکنون به اشتباه متهم شده اید – هرگز از گوگل برای اینکه کجا بوده اید، کمک نگیرید!

منبع : آیا واقعا گوگل میدونه شما کجایید؟